czwartek, 3 października 2013

Wyszukiwanie informacji.

1. Definicja.
Systemy wyszukiwania informacji (SWI) – systemy informacyjne, których głównym zadaniem jest optymalizacja indeksowania zbioru termów w celu jak najszybszego i najbardziej trafnego (relatywnego) udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Jest to również dziedzina nauk informatycznych (przedmiot akademicki) traktująca o tych systemach, badająca głównie efektywność systemów wyszukiwania informacji.



2. Sposoby na skuteczne wyszukiwanie informacji.
Szybkie i sprawne wyszukiwanie informacji w Internecie często stwarza problemy. Związane są one głównie z trudnością odnalezienia w Internecie wyszukiwanych informacji, ogromną liczbą wyników wyszukiwania oraz informacjami błędnymi, niewiarygodnymi lub nieprawdziwymi.

 Metody wyszukiwaniu informacji trudnodostępnych:
  • wielkie litery
  • maskowanie końcówek (aby zwiększyć listę wyników wyszukiwania stosuje się następujące symbole: * i ?. Symbol * zastępuje dowolny ciąg znaków w wyrazie. Jeśli wpisane zostanie słowo komp*, to zostaną wyszukane hasła np. komputer, komputerowy, komputery, komputeryzacja itd.. Symbol ? zastępuje jeden znak w wyrazie i jest stosowany najczęściej do zastępowania polskich znaków diakrytycznych,  czyli.: ą, ę, ś, ć, ź, ż oraz ostatnich liter w wyrazie a, e, y itd.)


 Metody pozwalające zawęzić lisię wyników wyszukiwania:
  • Stosowanie symboli +  i - - symbol  + oznacza, że dany wyraz musi się znajdować w wyszukanym dokumencie, np. +szkoła. Symbol - jest przeciwieństwem +. 
  • Wyszukiwanie całych wyrażeń
  •  Operatory logiczne AND, OR, NOT - podobnie jak symbole + i - pozwalają określić zakres wyszukiwanych słów. 
  •  Formularze - pozwalają, na zaawansowane wyszukiwanie informacji. dzięki dokładnemu określeniu parametrów wyszukiwania.



Sposoby odróżniania informacji prawdziwych od nieprawdziwych:
  • Adres strony - najłatwiej wyszukiwać informacje, jeśli zna się adres konkretnej strony.
  • Autorstwo strony - jeśli strona zawiera dane o właścicielu i autorze lub osobie odpowiedzialnej za zamieszczanie informacji.
  • Aktualizacja strony - każda strona powinna zawierać datę ostatniej aktualizacji.
  • Kontakt z właścicielem lub administratorem strony - strona WWW jest swo­istą wizytówką, a nawet reprezentantem firmy w Internecie.
  • Kilka źródeł informacji - zawsze należy korzystać z kilku źródeł informacji.

 

1 komentarz:

  1. Umiejętność korzystania z wyszukiwarki internetowej jest jedną z pierwszych rzeczy których uczy się osoba zaczynająca przygodę z internetem. Najlepiej jak ten internet jest przy tym stabilny i z dobrą prędkością. Gdybym ja miała polecać to zdecydowałabym się na ten w technologii światłowodowej, w Małopolsce od https://fiberlink.pl/internet-swiatlowodowy/ można taki internet mieć w pakiecie z telewizją.

    OdpowiedzUsuń