1. jak zdobyć własny adres pocztowy?
Krok 1 Wybór dostawcy
Aby uzyskać własny adres e-mail musisz skorzystać z jakiegoś dostawcy tego typu usług. Do takich należą: Onet, Wirtualna Polska, Interia, O2 oraz Gmail.
Krok 2 Znalezienie dostawcy
Jeżeli już zdecydowałeś, na którym portalu chcesz założyć pocztę wpisz jego nazwę w wyszukiwarkę. Wejdź na portal i kliknij informację: „Załóż konto”.
Krok 3 Wypełnienie formularza
Wypełnij formularz z danymi osobowymi: imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie, zawód, zainteresowania. Musisz także wpisać hasło oraz pytanie i odpowiedź, które pomoże ci otworzyć pocztę, gdy zapomnisz hasła. Wybierz opcję „dalej” lub „załóż konto” – zależy od portalu.
Krok 4 Akceptacja regulaminu
Przeczytaj regulamin korzystania z darmowej poczty. Jeśli jego treść nie budzi twoich wątpliwości zaakceptuj go. Akceptacja regulaminu jest konieczna do założenia poczty.
Na koniec pojawi się jeszcze strona informacyjna. Znajdziesz tam swój login, jeśli wcześniej sobie go nie wybrałeś – musisz go zapamiętać, żeby otwierać swoją pocztę. Na stronie informacyjnej znajdują się ponadto informacje jak korzystać z poczty.
Krok 5 Otwórz swoją pocztę
Pierwsza wiadomość będzie od administratora poczty i będzie zawierała informacje dotyczące korzystania z poczty elektronicznej.
2. jak odebrać pocztę w miejscu publicznym?
Przede wszystkim należy pamiętać o wylogowaniu się po skończeniu używania!
Nie powinno się również zapisywać żadnych danych na pulpicie. Nie wolno również wybierać opcji "nie wylogowuj mnie", bo każdy następny użytkownik będzie miał dostęp do naszej poczty.
3. jak napisać list?
-
W polu Do wpisz adres e‑mail co najmniej jednego odbiorcy. Jeśli wiadomość jest wysyłana do wielu odbiorców, oddziel adresy e‑mail średnikami (;).W polu DW można wpisać adresy e‑mail dodatkowych odbiorców, którzy powinni otrzymać daną wiadomość, ale nie muszą na nią reagować. Otrzymają oni tę samą wiadomość co adresaci wskazani w polu Do. Gdy nie ma dodatkowych odbiorców, należy to pole pozostawić puste. Niektóre programy poczty e‑mail mają także pole UDW, które umożliwia wysyłanie wiadomości w taki sposób, że niektóre nazwy i adresy e‑mail są ukryte przed innymi adresatami.
-
W polu Temat wpisz tytuł wiadomości.
-
W dużym pustym obszarze wpisz treść wiadomości.Do wiadomości można dołączać różne pliki, aby to zrobić należy:Kliknij przycisk Dołącz plik na pasku narzędzi (znajdującym się bezpośrednio pod paskiem menu). Zlokalizuj plik, zaznacz go, a następnie kliknij przycisk Otwórz. Plik zostanie wyświetlony w polu Dołącz w nagłówku wiadomości.Można również formatować tekst.Zadanie wykonane! Aby wysłać wiadomość, kliknij przycisk Wyślij. Zostanie ona przesłana przez Internet do adresatów.
4.jak się bronić przed spamem?
Aby zapobiegać otrzymywaniu spamu:
-
Zachowaj rozwagę przy podawaniu swojego adresu e‑mail. Unikaj publikowania prawdziwego adresu e‑mail w grupach dyskusyjnych, w witrynach sieci Web oraz w innych obszarach publicznych Internetu.
-
Przed podaniem adresu e‑mail w witrynie sieci Web sprawdź obowiązujące w niej zasady zachowania poufności informacji, aby upewnić się, że nie zezwalają one na ujawnianie adresów e‑mail innym firmom.
-
Nigdy nie odpowiadaj na spam. Na podstawie odpowiedzi nadawca uzyska potwierdzenie, że dany adres e‑mail jest prawidłowy i może go sprzedać innym firmom. W ten sposób liczba otrzymywanego spamu może się dodatkowo zwiększyć.
5.jak poprawnie redagować listy?
Aby uatrakcyjnić wygląd maila można:
- zmienić styl,
- czcionkę,
- rozmiar lub kolor tekstu
6.czym ozdobić list?
Aby łatwiej było wyrazić emocje, intencje lub ton wypowiedzi za pomocą samego tekstu, pierwsi użytkownicy Internetu wynaleźli emotikony (z połączenia słów emocja i ikony), czyli sekwencje znaków klawiaturowych symbolizujące wyraz twarzy.
Emotikon | Znaczenie |
---|---|
:) lub :-)
|
Uśmiech, zadowolenie, żart
|
:( lub :-(
|
Zmarszczenie brwi lub smutek
|
;-)
|
Puszczenie oka
|
:-|
|
Obojętność lub niezdecydowanie
|
:-o
|
Zaskoczenie lub przejęcie
|
:-x
|
Milczenie
|
:-p
|
Pokazanie języka (zwykle żartobliwe)
|
:-D
|
Śmiech
|
7.czy można czytać listy bez połączenia z internetem?
Nie, ponieważ wiadomości znajdują się na serwerze. Aby je zobaczyć trzeba mieć połączenie z internetem.
8.jak elektroniczna książka adresowa ułatwia pracę?
Dzięki elektronicznej książce adresowej można łatwiej i szybciej znaleźć adres, który jest nam potrzebny. Nie musimy pamiętać adresów wszystkich naszych znajomych lub osób, którym chcemy przekazać jakąś informację. Wystarczy, że wpiszemy ich adres e-mail do elektronicznej książki, a będzie się on tam znajdował dopóki będziemy używać naszego e-maila.
9. jak usunąć konto pocztowe?
Przykładowy sposób usuwania konta pocztowego (nie z każde konto pocztowe będzie się dało usunąć w ten sposób).
- zaloguj się do swojego konta pocztowego
- w głównym menu kliknij „opcje” i po prawej stronie „mój
profil”
- w otwartej stronie przejdź do panelu „Twój profil” i
kliknij „usuń konto”
- podaj swoje hasło
- od teraz twoje konto nie istnieje a po roku przejmie je
nowy właściciel
10. czy poczta elektroniczna ma wady?
Tak, przykładowe wady poczty elektronicznej:
- oszustwa
- spam, który bardzo szybko zapycha pamięć naszej skrzynki pocztowej.
- wiadomości niepożądane, przykładowo, gdy zachodzi sytuacja odebrania przez dziecko reklamy serwisu internetowego o treściach tylko dla dorosłych.